Anadolu Çınarları Projesi

Created with Sketch.

2013’te Facebook paylaşımları Türkiye’de epey yaygınlaşmıştı. Bu paylaşımların çoğunu ise özlü sözler oluşturuyordu. Ancak kullanılan görsellerin kötülüğü bir kenara, seçilen yazı tipleri Türkçe karakterleri desteklemediği için ç, ş, ğ gibi harfler bambaşka yazı tipleri ile gösteriliyor ve metinlerde rahatsız edici bir kargaşa oluyordu.

Tam o sıralarda devam ettiğim İtalya’daki grafik tasarım eğitimimde sıfırdan bir sosyal medya kanalı oluşturmamız istenince bu duruma bir tepki olarak Anadolu Çınarları sayfasını açtım. Cep telefonu kilit ekranları için yaptığım tasarımlar tanımadığım insanlar tarafından epey sevildi. 2014’ten sonra akademik hayatım ve ülke gündemindeki yoğunluk nedeniyle uzun süre yeni görseller yükleyemedim; sayfanın tanıtımını yapamadım.

Yaklaşık 3 yıllık aranın ardından Eylül 2018’de sayfa istatistiklerini açtığımda aylık izlenme sayısının 1000’i geçtiğini görünce hem şaşırdım, hem de mutlu oldum. Civ’deki çalışmalarımızı düzene koyduktan sonra 2019’da yeni görseller ile Anadolu Çınarları’nı tekrar canlandırmayı planlıyorum.

Anadolu’nun güzel söz ve şiirlerini günümüz tasarımıyla ekranlarınızda görmek için takipte kalın:

https://anadolucinarlari.wordpress.com/

https://tr.pinterest.com/anadolucinarlar/

Selamlar,

Utku Civelek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir